تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان تقریبا در تمام رشته ‌ها و مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی امکان‌پذیر میباشد. دانشگاه های مجارستان مانند دانشگاه بوداپست جز بهترین دانشگاه های جهان قرار دارد. جهت اطلاع از شرایط و نحوه پذیرش تحصیلی، اقامت پس از تحصیل در مجارستان و همچنین هزینه تحصیل در مجارستان تا پایان این بخش ما را همراهی کنید.

کشور مجارستان یکی از کشورهای غنی از تاریخ و فرهنگ اروپا است که در شرق قاره سبز گسترده شده و از شمال با کشور اسلواکی، از شمال ‌شرقی با اوکراین، از شرق و جنوب شرق با رومانی، از جنوب با کشورهای صربستان و کرواسی، از جنوب غرب با اسلوونی و در غرب با اتریش مرز مشترک وجود دارد. تحصیل در مجارستان پل ورود به حوزه شینگن و سفر به سایر کشورهای شینگن است و این نکته بسیار مهمی است.

پرجمعیت‌ ترین و مهم‌ ترین شهر، پایتخت این کشور است که بوداپست نام دارد؛ پس از آن دیگر شهر های بزرگ و مهم کشور مجارستان شهرهای دبرتسن، سگد، میشکولتس، دونااوی‌واروش، پچ و دیور هستند. مهم‌ ترین دانشگاه های مجارستان در این شهرها قرار گرفته است. این دانشگاه ها این شهرها را به اقامتگاه دانشجویی تبدیل کرده است.

در طبقه ‌بندی های تخصصی، آب و هوای کشور مجارستان، فصلیِ معتدل است و در سامانه طبقه‌ بندی اقلیمی کوپن آب و هوای قاره‌ ای مرطوب دارد. تابستان ‌ها در مجارستان معمولاً گرم است و سطح رطوبت و بارش به طور میانگین، کم گزارش شده است، اما بارش باران‌های مکرر و برف از ویژگی‌های معمول روزهای زمستانی این کشور شمرده می‌شود.

متوسط دمای سالانه این مجارستان حدود 9 درجه سانتی ‌گراد بالای صفر است. بالاترین دمای ثبت ‌شده از این کشور 41 درجه سانتی‌ گراد بود که در تاریخ 20 جولای 2007 در کیش‌ کون‌ هالاش Kiskunhalas در تابستان اتفاق افتاد و پایین‌ترین دمای گزارش شده 35 – درجه سانتی‌گراد در 16 فوریه سال 1940 در روزهای زمستانی منطقه میسکولک-تاپولکا ثبت شده است.

به طور کلی متوسط دما در فصل تابستان 23 تا 28 درجه سانتی ‌گراد و متوسط درجه دمای پایین در زمستان 3 تا 7 درجه سانتی ‌گراد گزارش می‌شود. میانگین میزان بارش سالانه هم حدود 600 میلی متر میباشد.

این کشور عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) است که به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد معتقد است. به نقل از بانک اقتصاد جهانی، کشور مجارستان در شمار کشورهای با درآمد بالا و اقتصاد مختلط قرار گرفته است که در شاخص پایه برابری درآمد رتبه شانزدهم جهان را کسب کرده است.

صنایع عمده و تاثیرگذار مجارستان شامل فرآوری مواد غذایی، داروسازی، وسایل نقلیه موتوری، فناوری اطلاعات، مواد شیمیایی، متالورژی، ماشین آلات، کالاهای الکتریکی و صنعت گردشگری میشود.

کشور مجارستان بزرگترین تولید کننده تجهیزات الکترونیک در اروپای مرکزی و شرقی میباشد.

تولید و تحقیقات الکترونیکی از عوامل اصلی نوآوری و رشد اقتصادی در در مجارستان است. به طوری که در 20 سال گذشته کشور مجارستان نیز به یک مرکز مهم برای فناوری تلفن همراه، سیستم امنیت اطلاعات و تحقیقات سخت ‌افزاری مرتبط تبدیل شده است.

اولین دانشگاه مجارستان با عنوان دانشگاه پچ در شهری به همین نام (پچ Pécs) تاسیس شد که به تازگی به 2 دانشگاه یکی برای پزشکی و ارتودنسی POTE و دیگری برای سایر مطالعات JPTE تقسیم شده است.

ادامه تحصیل مقاطع عالی، در دو بخش آکادمیک کالج و دانشگاه امکان ‌پذیر است. به طور کلی دوره تحصیلی در کالج معمولاً 4 سال طول می‌کشد، در حالی که تحصیلات دانشگاهی بسته به رشته و دوره مورد نظر 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

بر اساس قوانین وضع شده از سازمان‌ها آموزشی مجارستانی، برنامه‌های تحصیلی دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

دوره ابتدایی مدارس مجارستان، از 6 سالگی شروع می‌شود و در پایان دو دوره 4 ساله داننش آموزان مدرک gymnasium دریافت می‌کنند. دوره دبیرستان در دو نوعِ فنی‌حرفه ای و متوسطه آموزش عمومی ارائه می‌شود. در پایان دوره مدارس حرفه‌ای مدرکی ارائه نمی‌شود؛ در واقع سطح علمی این دوره پایین تر از مدارس متوسطه حرفه ای قرار دارد.

پایتخت، میزبان چندین مدرسه بین‌المللی با سیستم آموزشی مختلف میباشد که میزبان دانش‌آموزان بین‌المللی شده است؛ مدرسه شبانه‌روزی، بین‌المللی آمریکایی بوداپست  (AISB)، مدرسه بین‌المللی بریتانیایی بوداپست، قدیمی‌ترین مدرسه مجارستان یعنی مدرسه بریتانیکا بوداپست، مدرسه انگلیسی بوداپست و مهدکودک هپی کیدز از جمله برترین مدارس بین‌المللی این کشور هستند. جالب است که بدانید جمهوری اسلامی ایران هم مدرسه ای کوچک با سه اتاق آموزشی در این کشور تاسیس کرده است.

دوره آموزش عالی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی از سن 18 سال به بالا شروع می‌شود. علاقمندان به تحصیل در مجارستان می‌توانند از کالج‌های خصوصی و دولتی و همچنین دانشگاه های مجارستان که در دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند، پذیرش تحصیلی را دریافت کنند.

در حال حاضر 65 موسسه آموزش عالی در سراسر کشور مجارستان وجود دارد؛ علاقمندان مهاجرت تحصیلی می‌توانند از دانشگاه‌های علوم کاربردی جزئی گرفته تا دانشگاه های برتر تحقیقاتی پذیرش تحصیلی دریافت کنند و مدارک فارغ التحصیلی خود از موسسه های آموزشی کشور مجارستان را در رزومه تحصیلی خود به ثبت کنند.

از این میان 28 موسسه آموزشی با بودجه دولتی، 11 موسسه با بودجه خصوصی و 26 موسسه با بودجه کلیسا برای انتخاب وجود دارد. جهت بهبود فرآیند بین‌المللی سازی موسسات آموزش عالی همه دانشجویان می‌توانند از بیش از 500 دوره به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی (و سایر زبان‌ها) پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برنامه های آکادمیک به زبان های خارجی تدریس می‌شوند، از سطح بالای کیفی برخوردار هستند؛ از طرف دیگر، هزینه‌های تحصیل در کشور مجارستان به نسبت بسیاری از رقبای آن بسیار پایین است.

موسسات آموزش عالی بزرگتر برنامه‌های تحصیلی را در تمامی زمینه‌ها و رشته‌ها ارائه می‌دهند؛ در حالی که موسسات کوچکتر برنامه های تحصیلی خود را محدود به رشته مشخص و گرایش خاصی طراحی می‌کنند. این موسسات آموزش عالی تحت عنوان egyetem (دانشگاه) و főiskola (کالج) برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

فارغ از نوع موسسه آموزشی، علاقمندان مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان می‌توانند در هر سه مقطع آکادمیک دوره کارشناسی، دوره کارشناسی ارشد و دوره دکترا پذیرش تحصیلی دریافت کنند. برخی از کالج ها دوره های تحصیلات تکمیلی نیز برگزار می‌کنند و برخی از دانشگاه های مجارستان دوره های دیپلما نیز ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل در مجارستان

با نگاهی به شرایط پذیرش تحصیلی موسسه های آموزشی مجارستان میتوان دریافت که حدود 90 درصد رشته های تحصیلی در کالج ها و دانشگاه های کشور مجارستان به زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود؛ بنابراین، اخذ پذیرش تحصیلی از دوره های انگلیسی زبان نیاز به سطحی مطلوبی از دانش زبان انگلیسی  رادارد.

پذیرش تحصیلی دوره کارشناسی نیاز به سطحی معادل مدرک آیلتس با نمره6  دارد و برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد نیز به همین شکل میباشد. باید توجه داشت که شرایط هر رشته و موسسه آموزشی منحصر به فرد میباشد. پس ابتدا باید به سایت موسسه مورد نظر مراجعه و شرایط رشته منتخب را مطالعه کنید.

ارائه سوابق تحصیلی یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان است. متقاضی باید مدرک فارغ التحصیلی و ریز نمرات مقطع یا مقاطع تحصیلی پیش را ترجمه و به همراه اصل آن برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال نماید.

با اینکه در شرایط تحصیل در کشور مجارستان اشاره ای به شرط معدل نشده است، اما ارائه نمره معدل بالا و همچنین ریز نمرات درس‌های پایه مربوط به رشته مورد نظر در نتیجه نهایی تاثیرگذار است؛ برای مثال برای شرکت در رشته های مهندسی بهتر است نمره ریاضی دوره تحصیلی پیشین بالای 16 باشد. بنابراین استعداد و مهارت های زمینه ای متقاضی مهاجرت تحصیلی از نگاه مسئولان پذیرش تحصیلی اهمیت ویژه ای دارد.

معمولا برای ورود به دانشگاه های کشور مجارستان نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد؛ مگر اینکه متقاضی قصد ادامه تحصیل رشته‌های خاصی مانند رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی را داشته باشد. به دلیل رقابت بالا میان علاقه مندان مهاجرت تحصیلی در این قبیل رشته ها، آزمون ورودی کالج پزشکی طراحی شده است.

در برخی کالج ها دوره های آموزشی جهت آمادگی آزمون ورودی دانشگاه های کشور مجارستان برگزار میشود. در طول این دوره، زبان انگلیسی یا دیگر زبان های آموزشی رشته تحصیلی مورد نظر نیز ارائه می‌شود.

یکی از نکاتی که باید پیش از اخذ پذیرش تحصیلی به آن توجه کرد، ارتباط رشته تحصیلی پیشین با برنامه مورد نظر جهت ادامه تحصیل است. با اینکه تعدادی واحد پیش‌نیاز برای تغییر گرایش رشته ها در برنامه های تحصیلی اضافه می‌شود، اما ارتباط رشته برای پذیرش تحصیلی مقاطع عالی اهمیت بسیاری دارد.

در برخی دانشگاه های کشور مجارستان مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین المللی جهت بررسی شرایط متقاضی مبلغی به عنوان application fee دریافت میکنند که معمولا قابل استرداد نمیباشد. بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی در این مرحله باید 50 تا 100 یورو پرداخت کرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

برنامه های تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی حداقل 5 سال طول می‌کشد. تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری و حتی زیبا سازی دهان و دندان از جمله مباحث درسی این رشته هستند که در این سال ها آموزش داده میشود.

تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه های کشور مجارستان نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد. برای شرکت در آزمون ورودی باید مدارک و سوابق تحصیلی برای موسسه آموزش عالی مورد نظر ارسال شود. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی جهت اطمینان از حاصل کار می‌توانند در دوره های آمادگی آزمون شرکت کنند.

این آزمون روی مباحث پایه پزشکی مانند دروس شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک تکیه دارد و مهارت زبان انگلیسی متقاضی را نیز محک می‌زند. در صورت قبولی از این آزمون، نوبت به شرکت در جلسه مصاحبه می‌رسد. در صورت تایید استادان این رشته در موسسه آموزش عالی مورد نظر می‌توان برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد.

دانشجویان دوره دندان پزشکی در سال های اول و دوم به مباحث پایه دندان پزشکی و آناتومی دهان و دندان می‌پردازند. سال سوم تحصیل دانشجویان به درمان بیماری‌های دهان و دندان، آسیب شناسی و تکنیک‌های جراحی اختصاص یافته است. در سال چهارم و پنجم نیز فرصتی برای شروع تمرین بالینی و آموزش عملی است.

دانشگاه سملویس با رتبه جهانی 200، دانشگاه پچ با رتبه جهانی 512، دانشگاه سگد با رتبه جهانی 528 و دانشگاه دبرتسن با رتبه جهانی 596 بهترین دانشگاه های مجارستان در رشته دندان پزشکی هستند.

تحصیل رایگان در مجارستان

دانشجویان بین‌المللی کشور مجارستان از مبدا کشورهای غیر اروپایی ملزم به پرداخت شهریه میباشند. کشور مجارستان برای کسب درآمد به دنبال تجهیز کردن موسسات آموزشی و ارتقا کیفیت آموزش است. بنابراین تحصیل رایگان در کشور مجارستان برای همه دانشجویان عملا منتفی است.

با این حساب دانشجویان بین المللی واجد شرایط می‌توانند با شرکت در برنامه های کمک هزینه مالی هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند. از جمله شرایط این برنامه ها نمره زبان انگلیسی و معدل کل بالا، شرایط سنی مناسب مقطع تحصیلی و همچنین ارائه رزومه برجسته هستند.

درخواست بورسیه تحصیلی به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. پس از مطالعه و ارزیابی وضعیت تحصیلی متقاضی، در صورت واجد شرایط بودن جلسه مصاحبه غیر حضوری (معمولا از طریق اسکایپ) برگزار می‌شود. این برنامه ها بیشتر به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

هزینه تحصیل در مجارستان

در مقایسه با کشورهای اروپایی، هزینه های تحصیل در مجارستان بسیار مقرون به صرفه و پایین است. هزینه های تحصیل بسته به نوع دانشگاه انتخاب شده و برنامه تحصیلی متفاوت است. به طور میانگین شهریه ترمی موسسات آموزش عالی مجارستان در رشته‌های ارتباطات بین‌المللی 600 تا 1500 یورو، مدیریت بازرگانی هزار و 200 یورو، رشته های مهندسی 1600 تا 2500 یورو، و رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی و دندانپزشکی 6 هزار تا 8 هزار یورو برآورد می‌شود.

اکثر موسسات آموزشی قبل از ثبت نام و شروع دوره نیاز به پرداخت شهریه دارند. دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی یا وام های دانشجویی با نرخ سود دلخواه ها هزینه های زندگی و تحصیل را کاهش دهند.

برای درخواست باید زیر 40 سال داشته باشید و باید کارت اقامت دائم یا مهاجرت داشته باشید. برای کمک به بازپرداخت وام، یک طرح بازپرداخت مبتنی بر درآمد در دسترس دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. در این طرح مبلغی که دانشجو پس از دوره تحصیل باید بازپرداخت کند، به میزان درآمد او بستگی دارد.

گزینه دیگر برای تأمین هزینه دوره مهاجرت تحصیلی، کسب شغل دانشجویی از طریق آژانس کاریابی دانشجویی است. حداقل دستمزد برای کار غیر تخصصی برای 8 ساعت در روز حدود 450 یورو است؛ در حالی که حقوق برای مشاغل تخصصی درآمد ماهانه حدود 560 یورو برآورد می‌شود.

علاوه بر هزینه تحصیل، زندگی در طول دوره مهاجرت تحصیلی نیز هزینه های مربوط به خود را دارد. بودجه یک دانشجو باید حداقل 520 یورو در ماه برای تأمین هزینه های محل اقامت، آب و برق، حمل و نقل محلی و گردش داشته باشد. بودجه زندگی دانشجویان در سایر شهرهای مجارستان در مقایسه با شهر بوداپست کمتر است. برای زندگی در شهرهای کوچکتر حداقل 300 یورو در ماه نیاز دارید.

استفاده از خوابگاه های دانشجویی در پردیس دانشگاه های مجارستان ماهانه حدود 50 تا 100 یورو هزینه دارد. برای زندگی در آپارتمان‌های خصوصی 230 تا 390 یورو در ماه باید در نظر گرفت و برای استفاده از اقامتگاه‌های اشتراکی دانشجویی باید 100 تا 174 یورو پرداخت کرد.

هزینه خورد و خوراک به سبک زندگی افراد وابسته است؛ حداقل هزینه ماهانه این بخش حدود 125 یورو اعلام شده است. استفاده از حمل و نقل عمومی هم با استفاده از کارت دانشجویی ماهانه 10 تا 13 یورو میباشد. تفریحات و فعالیت‌های ورزشی هم ماهانه نزدیک 30 یورو هزینه در بر دارد.

تحصیل در مجارستان ؛ پذیرش رایگان

پذیرش رایگان از دانشگاه های مجارستان

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ پذیرش رایگان صادر می کند

اگر قصد تحصیل در مجارستان را دارید دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان بصورت مستقیم و بدون واسطه برای شما پذیرش صادر می کنید

پذیرش رایگان بدون دریافت حق تعرفه وزازت علوم

از آنجای که دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان

دفتر دانشگاهی بوده و نه موسسه واسطه دانشجویی ثبت پذیرش برای شما رایگان است

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ مجارستان

تحصیل در مجارستان ؛ پذیرش رایگان راه های ارتباط با ما

صدور پذیرش از سایر دانشگاه ها و کالج ها نیز بصورت رایگان انجام می شود

تا در راستایی حمایت از دانشجویان ایرانی دست واسطه ها نیز کوتاه شود

فرصت ویژه تحصیل در مجارستان

دانشگاه پچ

پذیرش رایگان کالج مک دنیل

صدور پذیرش از سایر دانشگاه ها و کالج ها نیز بصورت رایگان انجام می شود

تا در راستایی حمایت از دانشجویان ایرانی دست واسطه ها نیز کوتاه شود

پذیرش رایگان از کالج اوسینا

صدور پذیرش از سایر دانشگاه ها و کالج ها نیز بصورت رایگان انجام می شود

تا در راستایی حمایت از دانشجویان ایرانی دست واسطه ها نیز کوتاه شود

پذیرش رایگان از دانشگاه سگد

صدور پذیرش از دانشگاه سگد مجارستان و سایر دانشگاه ها و کالج ها نیز بصورت رایگان انجام می شود

تا در راستایی حمایت از دانشجویان ایرانی دست واسطه ها نیز کوتاه شود

پذیرش رایگان از دانشگاه سملوایز

پذیرش رایگان از دانشگاه دبرسن

برگزاری آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان در دفتر خاورمیانه

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ واحد تحصیلات مجارستان

دفتر خاورمیانه دانشگاه پچ واحد تحصیلات مجارستان