معرفی دانشگاه سگد مجارستان

سگد مجارستان

دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه آلبرت سنت جورجی یا همانUniversity of Szeged(SZTE)) دانشگاه سگد در شهر سگد مجارستان در سال 1581 در این شهر بنا شده است این دانشگاه در رتبه بندی QS در سال 2021 بهترین دانشگاه کشور مجارستان بوده. دانشگاه سگد دارای 12 دانشکده میباشد که مهمترین مقصد دانشجویان برای رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی و رشته های پیراپزشکی میباشد البته در این دانشگاه رشته های دیگری مثل مدیریت، هنر و زبان موسیقی حقوق هم آموزش داده میشود.

در این دانشگاه از دوره های زبان پزشکی تا دوره های دکترا برگذار میشود و به دانشجویان مدرک لیسانس فوق لیسانس و دکترا تعلق می گیرد. تدریس در این دانشگاه به زبان های انگلیسی و مجاری میباشد.

سگد یک دانشگاه تحقیقاتی میباشد 700حوزه تحقیقاتی در 19 دانشکده دکترا و بیش از 60 رشته تمام وقت برای دانشجویان بین المللی را دارا میباشد تعداد دانشجویان بین المللی در این دانشگاه حدودا 41000 نفر میباشد.

نام این دانشگاه از یکی از اساتید برجسته این دانشگاه به نام البرت سنت جورجی کاشف ویتامینC  گرفته شده است این دانشمند این ویتامین را از گیاه پاپریکای Szeged کشف کرده است.

در این دانشکده بین المللی حدود41000 دانشجو درحال تحصیل هستند که 4000 نفر آنها از 115 کشور دنیا هستند. کشورهایی مثل آلمان ایران رومانی کره جنوبی چین و…. بیشترین دانشجویان این دانشگاه از صربستان هستند.

سال 2000 نقطه عطفی برای  دانشگاه سگد بود به این خاطر که تمامی موسسات آموزشی زیر مجوعه دانشگاه و موسسات مستقل این دانشگاه با دانشگاه سگد ادغام شدند. لازم است بدانید که در  مجارستان حدود 20 درصد پزشکان، 30 درصد دندانپزشکان، 20 درصد داروسازان و 20 درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی کشور مجارستان، فارغ التحصیلان دانشگاه سگد می باشند.

از آنجایی که کشور مجارستان عضو منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) است و اعتبار نامه اتحادیه اروپا را نیز دارا میباشد بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در اروپا، به کشور مجارستان سفر می کنند. مأموریت اصلی دانشگاه سگد کشور مجارستان علاوه بر ارائه آموزش اصولی، اهمیت اجرای برنامه های تحقیقاتی و اطمینان از کارهای شفابخش در سطح اروپا و جهان است. همچنین، دانشگاه سگد به عنوان بزرگترین نهاد بخش جنوب کشور مجارستان نقش موثری در توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه ایفا می کند.

معرفی شهر سگد مجارستان

شهر سگد – Szeged که سومین شهر کشور مجارستان است. درفاصله دو ساعتی تا بوداپست و در مرکز شهرستان چونگارد  آفتابی ترین شهر مجارستان در ناحیه جنوب شرقی کشور مجارستان واقع شده است. شهر سگد از مهمترین شهرهای توریستی کشور مجارستان بوده که هر ساله مسافران زیادی از نقاط مختلف اروپا و جهان برای بازدید به آن سفر می کنند.

جمعیت این شهر حدود170000 نفرگزارش شده است این شهر در مرز صربستان و رومانی میباشد رود تیسا از وسط شهر سگد عبور می کند و دیگر اینکه شهر در امتداد رود دانوب قرار دارد. معماری این شهر به یکصورت خاص است و ساختمان ها به صورت نیو کلاسیک میباشد از این رو پیاده روی در خیابان های این شهر و مشاهده میدان های زیبای آن بسیار جالب و دیدنی می تواند باشد. با توجه به زیبایی های خاص شهر سگد مجارستان دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه سگد را دارند علاوه بر بهره بردن از کیفیت آموزش بالا، شهر زیبایی را جهت زندگی و گذارندن دوران تحصیل انتخاب می کنند.

دانشگاه سگد و روابط بین المللی این دانشگاه

دانشگاه سگد با 130 دانشگاه در جهان در 52 کشور همکاری دارد این دانشگاه تحت حمایت  برنامه Campus Mundi   میباشد  که نقش موثری در سفرهای تحصیلی و تحقیقاتی 1350 عضو هیات علمی این دانشگاه و بیش از 1000 دانشجوی فعال شده است.

جهت تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان این دانشگاه از سال 1994 در برنامه تبادلات مرکزی اروپا برای مطالعات دانشگاهی (CEEPUS) شرکت کرده است و با دستیابی به برنامه درسی عمومی، تبادل دانشجویان و بورسیه تحصیلی و سازماندهی مدارس تابستانی با 65 دانشگاه در 9 شبکه همکاری داشته است. این دانشگاه در همکاری نزدیک با کنفرانس های بین المللی مجارستان، نقش مهمی در پذیرش دانشجویان خارجی در چارچوب موافقتنامه های بین ایالتی ایفا می کند، به همین دلیل روابط موثری با سفارتخانه ها و کنسولگری ها را ایجاد کرده است.

دانشگاه سگد کشور مجارستان که  یکی از بهترین دانشگاه مجارستان نیز به شمار می آید با استفاده از برنامهERASMUS  که یکی از محبوب ترین برنامه های تبادل دانشجو و اخذ کمک هزینه تحصیلی  در اروپا میباشد، توانسته است با 510 دانشگاه در30 کشور جهان بر اساس 1030  موافقت نامه همکاری کند.

برای علاقه مندان به تحصیل در مجارستان اخذ بورسیه تحصیلی بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که در این کشور اخذ شهریه تحصیلی به واحد پولی دلار و یورو  است، اخذ بورسیه تحصیلی می تواند کمک بسیار زیادی به دانشجویان بین المللی به ویژه دانشجویان ایرانی جهت کم کردن هزینه های دانشگاهی و هزینه های زندگی و روزمره خود داشته باشد. از این رو دانشگاه سگد مجارستان با توجه به دانشجویان بین المللی خود و افزایش سالانه این دانشجویان، اقدام به ارائه خدمات بورسیه تحصیلی به متقاضیان بین المللی خود نموده است. از این رو در سال های گذشته برنامه بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum و بورسیه تحصیلی SZTE START ویژه دانشجویان بین المللی که از نقاط مختلف جهان به این دانشگاه می آیند توسط دانشگاه سگد مجارستان فراهم شده است. برای دانشجویان که مسیحی هستند بورسیه تحصیلی Diaspora مجارستان تعلق می گیرد . البته کمک هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف می‌توانند از آن استفاده نمایند.

 امکانات دانشگاه سگد

این دانشگاه دارای امکانات رفاهی نسبتا خوب برای دانشجویان میباشد مثلا دارای چندین خوابگاه میباشد خوابگاه های دانشگاه سگد به صورت اتاق های 2 الی 4 نفره بوده و امکانات محیطی و دستگاهی مناسبی دارد. هزینه خوابگاه های دانشگاه سگد حدود 30 تا 40 یورو د رماه میباشد. محوطه بزرگ و زیبای دانشگاه سگد همانند یک پارک بزرگ باعث ایجاد یک محیط آموزشی آرام و منحصر به فردی برای دانشجویان شده است.

دانشگاه سگد دارای یک مرکز تحقیقاتی و کتابخانه آنلاین میباشد. با ورود به این کتابخانه آنلاین می‌توانید انواع کتب، مقالات تحقیقاتی، آموزشی و علمی در رشته‌های مختلف را جستجو و دانلود نمائید. کتابخانه دانشگاه سگد بیش از ۱۲۵۰۰۰۰ جلد کتاب در زمینه ها و موضوعات مختلف علمی داشته و کتابخانه پزشکی دانشگاه مشتمل بر ۱۳۸۰۰۰ جلد کتب و مجلات معتبر پزشکی است.

دانشگاه دارای تعدادی بیمارستان و مرکز درمانی  با کیفیت با ظرفیت ۱۲۰۰ تخت میباشد. این مراکز به عنوان مرکز بزرگ منطقه ای در جنوب شرق مجارستان به ارائه خدمات بهداشتی به بیماران و دانشجویان می‌پردازند.

برای ادامه تحصیل در دانشگاه سگد نیاز به ویزای تحصیلی میباشد

دانشجویان متقاضی برای ادامه تحصیل در مجارستان باید از سفارت مجارستان در ایران بعد اخذ پذیرش و پرداخت شهریه درخواست اقامت تحصیلی کنند . دانشجویان موظف هستند با مراجعه به سفارت مجارستان همراه با مدارک لازم درخواست ویزای تایپ D  کنند . بعد از اخذ ویزا دانشجویان بعد از اماده کردن یک سری مدارک به اداره مهاحرت شهر سگد مراجعه می کنند ودرخواست کارت اقامت می کنند . دانشحویان با دریافت کارت اقامت اجازه  تردد در 27 کشور خوزه شنگن را  کسب میکنند . دانشجویا ن باید دقت کنند دو ماه قبل از اتمام کارت اقامت مجدد با مدارک لازم به اداره مهاجرت برای تمدید کارت اقامت مراجعه کنند در غیر اینصورت اقامت دانشجو باطل می شود و باید خاک کشور رو ترک کنند .

 هزینه زندگی در شهر سگد

درکل کشورمجارستان در قیاس با سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی کمتری دارد از  این رو انتخاب بسیاری از دانشجویان میباشد شهر سگد د رمقابل بوداپست هزینه زندگی پایین تری را  دارا میباشد  . هزینه زندگی در بوداپست که شامل هزینه های رفت و امد احاره خانه مواد غذایی میباشد حدود 1200 یورو ماهیانه است اما در شهر سگد دانشجو با ماهی 800 یورو هم میتواند زندگی کند که اگر دانشجو نیاز به امکانات بیشتری داشته باشد این میزان تا 1000 یورو ماهیانه افزایش می یابد.

معرفی دانشکده های دانشگاه سگد

دانشگاه سگد شامل 12 دانشکده شامل دانشکده های علوم پزشکی، علوم داروسازی، علوم دندانپزشکی، علوم مهندسی، علوم بهداشت، تربیت بدنی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق و علوم سیاسی، علوم کشاورزی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، علوم موسیقی، اقتصاد و مدیریت بازرگانی است. تحصیل در دانشگاه سگد مجارستان برای تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم بوده و متقاضیان بین المللی می توانند در تمامی این مقاطع در این دانشگاه به تحصیل بپردازند. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی المانی و مجاری میباشد دانشجویان ایرانی باید به زبان انگلیسی د راین دانشگاه درس بخوانند.

هر چند تمامی رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس نمی شود اما این دانشگاه برای رشته های پر مخاطب که حدود 47 رشته است ویژه دانشجویان بین المللی، آموزش به زبان انگلیسی را فراهم کرده است. 8 رشته کارشناسی، 20 رشته کارشناسی ارشد  و 19 رشته دکتری در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و سالیانه به تعداد این رشته ها اضافه می گردد. رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی از جمله رشته های زیر شاخه علوم پزشکی هستند که در دانشگاه سگد  به زبان انگلیسی آموزش داده می شود و جزء پر مخاطب ترین رشته های این دانشگاه در بین رشته های ویژه دانشجویان خارجی است.

پزشکی  دانشگاه سگد مجارستان

پزشکی دانشگاه سگد کشور مجارستان 6 سال است 2 سال اول دانشجویان پزشکی دوره های علوم پایه را در دانشگاه به صورت تِیوری می گذرانند در این دو سال تمامی مباحث درسی به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. سال های 3، 4 و 5 آموزش رشته پزشکی سگد شامل آموزش کلینیکال و بالینی پزشکی است. برای شرکت در برنامه های کلینیکال و بالینی دانشجویان نیازمند سطح مناسبی از زبان مجاری برای ارتباط با بیماران هستند. به طور معمول بعد از گذشت 2 سال از زندگی در مجارستان، دانشجویان به سطح مناسبی از زبان مجاری می رسند. سال آخر رشته پزشکی سگد شامل اینترنی و بورد پزشکی میباشد در حین سال های 5 و 6 دانشجویان پزشکی سگد به طور مستقل در فعالیت های بالینی شرکت می کنند و مهارت های خود را ارتقاء می دهند و دانش و تجربه را تحت نظارت مستمر حرفه ای به دست می آورند.

دانشکده پزشکی شهر سگد در سال 1951 شروع به فعالیت کرد اما تدریس به زبان انگلیسی از سال 1985 آغاز شد همچنین از سال 1999 این دانشگاه تدریس به زبان آلمانی رانیز آغاز کرد . دانشکده پزشکی دانشگاه سگد در سال 1996 مورد تائید بین المللی قرار گرفت و کمیته اعتبار مجارستان به آن درجه عالی منصوب کرد. جهت تحصیل پزشکی دانشگاه سگد، یک مرکز پزشکی و دارویی در سال 2007 به عنوان مرکز بالینی آلبرت سنت جورجی سازماندهی شد که با این دانشگاه همکاری می کند.

برای  ورود به این دانشگاه دانشجویان باید درامتحان ورودی شرکت کنند که امتحان به صورت شفاهی وکتبی  از مباحث زیست و شیمی و فیزیک میباشد آزمون ورودی دانشگاه سگد به طور معمول در ماه اپریل  هر سال و از طریق وب سایت دانشگاه سگد بوده و زمان برگزاری آزمون به طور معمول در ماه May و ماه June هر سال در محل دانشگاه سگد برگزار میشود. البته بعد از کرونا دانشجویان می توانند این امتحان را انلاین شرکت کنند ازمون یه زبان انگلیسی برگزار می شود دانشجویان متقاضی حتما باید مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشند که بتوانند د راین آزمون شرکت کنند . دانشجویان شرکت کننده معمولا 18 سال هستند و ماکزیمم سن متقاضی باید 25 سال باشد.

شهریه رشته پزشکی برای هر سال حدود17000 دلار امریکا میباشد که هر سال شامل دو ترم میباشد که دانشحو با توحه به انتخابب واحد خود  در هر ترم بخشی از این شهریه را پرداخت می کند.

دندان پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

دندانپزشکی در این دانشگاه 5 سال طول می کشد دو سال اول تحصیل دندانپزشکی سگد به عنوان ماژول نظری در نظر گرفته می شود. در طی این دو سال دانشجویان موضوعات اصلی مانند آناتومی، بیوشیمی، زیست شناسی پزشکی، فیزیولوژی را اموزش می بینند. علاوه بر این دانشجویان دندانپزشکی دوره های آموزشی علوم دندانپزشکی، ابزار کاربردی و پایه دندانپزشکی را فرا می گیرند. دو ترم در سال 3 دندانپزشکی سگد برای تکمیل ماژول های پیش بالینی اختصاص داده شده است. به غیر از پاتوفیزیولوژی و آسیب شناسی، آموزش پایه در دندانپزشکی در این سطح شامل دندانپزشکی ترمیمی، پروتز دندانپزشکی و جراحی دهان و دندان است.

بخشی از کارهای عملی شامل توسعه مهارت و البته آموزش دستی است. به جرات  می توان گفت دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه سگد تمام دانش و مهارت های علمی لازم را برای مقابله با بیمار تسلط می  یابند ومراحل مورد نیاز را انجام می دهند. در سال 4 و 5 دندانپزشکی سگد مجارستان، دانشجویان مهارت های خود را از طریق ماژول بالینی، با انجام درمان با بیماران و به دست آوردن سطح مهارت مورد نیاز حرفه ای یک دندانپزشک سپری می کنند. به تدریج، دانشجویان کار خود را به طور مستقل تر و مستمرتر در عمل بالینی انجام می دهند و مهارت های خود را بیشتر می کنند و دانش و تجربه را تحت نظارت مستمر حرفه ای به دست می آورند.

در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سگد کلیه امکانات آموزشی برای دانشحویان فراهم شده است دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سگد دارای 6 دپارتمان مجزا است. دپارتمان ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان، دندانپزشکی جراحی و زیبایی، پریودنتولوژی، جراحی دهان، پروتزهای دندانی و دپارتمان زیست شناسی دهان و تحقیقات دندانپزشکی تجربی، دپارتمان های دندانپزشکی دانشگاه سگد مجارستان هستند. بزرگنرین بخش دانشکده دندان پزشکی گروه ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان دانشگاه سگد است. در این دپارتمان علاوه بر آموزش تئوری اصول درمان، درمان بیماری های پایه و درمان تخصصی  به صورت عملی، تحقیق و مراقبت از بیمار آموزش داده می شود. امکانات خدمات دندانپزشکی کودک در مدارس با بکارگیری مراقبت های بهداشتی منطقه ای نیز تحت نظارت واحد ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی سگد قرار دارد. در دپارتمان جراحی و زیبایی علوم کشف شده بین المللی در زمینه تخصص، دندانپزشکی تئوری و عملی، و علوم زیبایی دندان با استفاده از ابزارها و دستگاه های مدرن آموزش داده می شود.

گروه پریودنتولوژی از سال 2002 فعالیت خود را آغاز کرد و در تحقیقات در زمینه های مختلف با همکاری گسترده با دانشکده های مختلف دانشگاه (دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده مهندسی) و همکاران خارجی (دانشگاه برن – University of Bern و دانشگاه تورکو- University of Turku) مشغول به فعالیت هستند. بخش جراحی دندان در سال 2008 در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سگد فعالیت خود را آغاز کرد و از قدرتمند ترین بخش های میباشد. دپارتمان  زیست شناسی دهان و تحقیقات دندانپزشکی تجربی یک گروه کاملا جدید است که توسط دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سگد در سال 2012 تاسیس شد.

نکته قابل توجه این است که دانشکده دندان پزشکی دانشگاه سگد مجارستان “برنامه تحقیق در علم پزشکی دندانپزشکی” را به عنوان برنامه مستقل دکترا ویژه فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در سال 2007 راه اندازی کرده است که دانشجویان می توانند بعد از فارغ التحصیلی می توانند جهت گذراندن  دوره تخصص از این برنامه استفاده کنند.

ورود به دانشگده دندانپزشکی از طریق آزمون امکان پذیر است زمان  ثبت نام آزمون ورودی دانشگاه سگد به طور معمول در ماه اپریل هر سال و از طریق وب سایت این دانشگاه میسر است. آزمون ورودی نیز به طور معمول در ماه May  و ماه June هر سال در محل دانشگاه سگد در شهر سگد برگزار می شود. البته متقاضیان   می توانند این امتحان را به صورت انلاین هم شرکت کنند  تکرار آزمون ورودی دانشگاه سگد که در برخی از سال ها برگزار می شود به طور معمول در ماه July صورت می گیرد و این امکان را به کسانی که در آزمون های قبل به موفقیت نرسید می دهد تا مجددا شانس خود را امتحان نمایند.

آزمون ورودی دانشگاه سگد شامل دو بخش آزمون کتبی و آزمون شفاهی  است. آزمون کتبی شامل سوالات تستی از مباحث زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی و فیزیک به صورت کتبی بوده و آزمون مصاحبه به صورت شفاهی و به زبان انگلیسی  از همان دروس ازموت کتبی میباشد به عمل می­آید. سطح زبان انگلیسی بالا و یا داشتن مدرک زبان انگلیسی بین المللی از جمله آیلتس در موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سگد مجارستان بسیار موثراست  چون تمامی بخش های آزمون ورودی به زبان انگلیسی برگزار می شود. در آزمون مصاحبه نیز توجه  ویژه ای به سطح مکالمه متقاضی صورت می گیرد. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش دندانپزشکی دانشگاه سگد برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل دندانپزشکی سگد سن 18 سال یعنی بعد از گذراندن دوره پیش دانشگاهی در ایران و اخذ مدرک دیپلم است. اما حداکثر سن با توجه به پذیرش دندانپزشکی دانشگاه سگد و شرایط شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد در سال های گذشته تا 25 سال بوده است.

شهریه دندانپزشکی دانشگاه سگد مجارستان به طور میانگین هر ترم بیش از 8 هزار یورو بوده که در مجموع سالیانه حدود 16 هزار الی 17 هزار یورو است. ترم اول شهریه دندانپزشکی سگد حدود 8500 یورو بوده و ترم دوم شهریه حدود 8200 یورو است.

 داروسازی در دانشگاه سگد مجارستان

طول دوره داروسازی دانشگاه سگد 10 ترم معادل 5 سال  میباشد. شهریه این رشته در دانشگاه سگد کاملا متغیر است به این صورت که بر اساس بولتن دانشگاه ترم اول شهریه 6270 یورو در ترم دوم 4150 یورو ، ترم 3-6 شهریه 5000 یورو و نرم 8-7 5150 یورو وترم 9-10 4850 یوور میباشد.

دانشجویان باید برای ورود به ای رشته در ازمون ورودی شرکت کنند که ازمون به صورت کتبی و  شفاهی خواهد بود دانشجویان ایرانی باید این دوره به زبان انگلیسی امتحان بدهند ورود به دانشگده داروسازی  از طریق آزمون امکان پذیر است زمان  ثبت نام آزمون ورودی دانشگاه سگد به طور معمول در ماه اپریل هر سال و از طریق وب سایت این دانشگاه میسر است. آزمون ورودی نیز به طور معمول در ماهMay  و ماه June هر سال در محل دانشگاه سگد در شهر سگد برگزار می شود. البته متقاضیان   می توانند این امتحا را به صورت انلاین هم شرکت کنند  تکرار آزمون ورودی دانشگاه سگد که در برخی از سال ها برگزار می شود به طور معمول در ماه July صورت می گیرد و این امکان را به کسانی که در آزمون های قبل به موفقیت نرسید می دهد تا مجددا شانس خود را امتحان نمایند.

برنامه آکادمیک ارائه شده توسط دانشکده داروسازی دانشگاه سگد با علوم پایه آغاز می شود که زمینه ای برای مطالعات بیشتر دارویی فراهم می کند.

در بخش دوم این برنامه ، دانشجویان در آموزش‌ های عمومی و ویژه دارویی در گروه‌ های دانشگاهی ، داروخانه‌ های آموزشی ، موسسات ، بیمارستان ‌ها و داروخانه‌ های بالینی ، آزمایشگاه‌ ها و کارهای دارویی شرکت می‌کنند.

کیفیت آموزش این دانشکده در مقایسه با مراکز آموزشی مشابه مجارستانی و اروپایی داروسازان برجسته است ، این دانشکده در فعالیت های تحقیقاتی بین المللی نیز شرکت می کند و مطالب آموزشی با توجه به جدیدترین نتایج تحقیقات به طور مداوم به روز می شود.

دوره پیش دانشگاهی دانشگاه سگد

دانشگاه سگد برگراز کننده دوره های Pre-Medical  میباشد در این دوره با دانشجویان مباحث زیست و شیمی و فیزیک زبان آموزش داده میشود و دانشجویان را برای آزمون ورودی آماده می کنند به طور معمول دوره پیش دانشگاهی پزشکی یک دوره 9 ماه الی یک ساله است بخش اعظم یادگیری زبان متقاضی  در این دوره  امکانپذیر می شود البته  داوطلبین کالج سگد باید قبل از شرکت در این دوره باید نمره ایلتس 6 را داشته باشند تا بتوانند ا زاین کالچ پذیرش بگیرند .

مدارک لازم جهت ثبت نام درامتحان ورود دانشگاه سگد

ترجمه مدارک تحصیلی

صفحه اوپاسپورت

موتیویشن

رزومه

عکس

معرفی نامه از طرف دو استاد

فیش واریز هزینه امتحان ورودی

شرایط ویژه برای متقاضیان رشته فیزیوتراپی و پرستاری

توجه داشته باشید اگر فقط برای برنامه های فیزیوتراپی و پرستاری درخواست می دهید و قصد شرکت در این رشته ها را دارید ، امتحان ورودی فقط ارزیابی مهارت زبان انگلیسی شما را شامل می شود اما در صورت درخواست موازی برای برنامه های پزشکی عمومی ، دندانپزشکی یا داروسازی باید در آزمون ورودی عادی شرکت کنید.

دوره های پیراپزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

این دره ها 8 ترم طول دوره میباشد که دانشجویان باید امتحان ورودی برا ی این رشته ها را بگذرانند ازمون به صورت شفاهی وکتبی میباشد زمون کتبی با توجه به چارچوب دانشگاه‌ها به صورت آنلاین برگزار می‌شود و هر آزمون شامل سه بخش است: ۲۰ سوال زیست‌شناسی چند گزینه ای، ۲۰ سوال شیمی چند گزینه ای، ۲۰ سوال زبان انگلیسی (انگلیسی عمومی و پزشکی) و هیچ محدودیت زمانی برای پاسخ به آن‌ها در نظر گرفته نشده است.

آزمون شفاهی شامل مصاحبه با استاد دانشگاه مربوطه است که از طریق زوم انجام می‌شود و حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از گفتگو در مورد مسائل عمومی، از شما ۲ سوال از دروس زیست‌شناسی و ۲ سوال از شیمی به زبان انگلیسی پرسیده می‌شود.

شهری هرشته های پیزاپزشکی در این دانشگاه برای هر ترم 3100 یورو میباشد.